Rowerowo na Wiosnę

Data: 26.04.2022 r., godz. 20.23    175
Lubisz jeździć rowerem? Baw się razem z nami w Rowerową Wiosnę. Przez cały miesiąc jeździmy do szkoły na rowerze, hulajnodze, deskorolce albo na rolkach, zbieramy wpisy w dzienniczku rowerzysty i zdobywamy nagrody.

„Rowerowo na Wiosnę” to propozycja konkursu promującego zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów oraz grona nauczycielskiego. „Rowerowo na Wiosnę”, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower, hulajnogę (z wyłączeniem hulajnóg elektrycznych), rolki, wrotki, deskorolki jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu konkursu.

Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do ruchu i aktywności, promowanie zdrowego tryb życia i ekologiczną komunikację, zapobiegać otyłości i innym chorobom cywilizacyjnym. 

Benefity i nagrody

Udział w konkursie „Rowerowo na Wiosnę”, ma same zalety, nie tylko dla uczestników, ale również dla szkoły i gminy.

Najwięcej korzystają oczywiście aktywni uczniowie. Dzięki codziennym dojazdom na lekcje zaczynają dzień od ruchu fizycznego, co jest uznawane za metodę zwiększenia efektywności nauki i poprawy koncentracji. Są bardziej aktywni i uśmiechnięci, a ich motywacja, aby nie opuścić ani dnia nauki, zdecydowanie wzrasta. Aktywne dzieciństwo to podstawa zdrowia, pozwala wzmocnić organizm, zwiększyć sprawność i odporność dziecka. Dzięki samodzielnym lub wspólnym z rodzicami i rówieśnikami dojazdom uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach poprzez własną praktykę. Rower czy hulajnoga okazują się być równie skutecznym, a zarazem o wiele bardziej atrakcyjnym środkiem transportu do szkoły czy domu.

„Rowerowo na Wiosnę” uczy poprzez zabawę, a zdrowa rywalizacja i zasada „fair play” to nieodłączne elementy tego konkursu. Każda aktywna podróż do szkoły zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej. Tytuł najbardziej rowerowej klasy w szkole przynosi dużo satysfakcji i gwarancję dobrej zabawy w postaci wspólnego wyjścia do kina sfinansowanego przez Radę Rodziców i Dyrektora  Szkoły. 

Dla gminy konkurs jest doskonałym narzędziem promocji infrastruktury rowerowej, zrównoważonego transportu, a także skutecznym sposobem na walkę z porannymi korkami.

Regulamin-KONKURSU ROWEROWO_NA_WIOSNE.pdf (360 KB)