27 maja - Dzień Samorządu Terytorialnego

(Zam: 27.05.2020 r., godz. 01.37)

27 maja 1990 roku, odbyły się w Polsce pierwsze wybory samorządowe. Od 2000 r., właśnie tego dnia obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego.

Foto
.


Tegoroczne obchody będą miały wyjątkowo uroczysty charakter. Z tej okazji w całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia upamiętniające tę okrągłą rocznicę.
27 maja rozpocznie się w Warszawie 4-dniowy festiwal samorządów, uświetniający 30-lecie pierwszych wyborów do rad gmin oraz ustawy o samorządzie terytorialnym uchwalonej 8 marca 1990 r. Ustawa weszła w życie 26 maja 1990 r.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik tak mówi o tym szczególnym dla samorządu terytorialnego czasie, który rozpoczął się w 1990 roku i trwa do dzisiaj:„W 1990 r., Senat RP uchwalił ustawę przywracającą prawdziwy samorząd terytorialny. Osiem lat później wprowadzono samorządy powiatowe i gminne. W 1997 r., uchwaliliśmy Konstytucję RP, która zapewniła samorządom ochronę prawną i adekwatność finansowania zadań publicznych. To czas olbrzymiego zaangażowania wspólnot lokalnych w rozwój naszego kraju. Wolność, solidarność, pomocniczość, samorządność i wspólnota. To nam towarzyszyło i towarzyszy cały czas”.

Samorząd terytorialny umożliwił dokonanie decentralizacji administracyjnej kraju, przekazując przede wszystkim głos obywatelom. To właśnie obywatele najmocniej angażują się w przedsięwzięcia dotyczące ich bezpośrednio, na które mają realny wpływ. Przekazanie pewnych zadań wspólnotom dało okazję do decydowania, a także kreowania otaczającego ich środowiska. Dzięki temu, rozwinęły się nie tylko aglomeracje, ale również małe miejscowości czy wsie poddały się przemianie, która twa do dzisiaj. 30 lat, które tak szybko upłynęły stały się czasem dużych inwestycji i przemian. Najważniejsze z nich to między innymi: budowa szpitali, szkół, dróg, sieci kanalizacyjnych oraz wodociągowych, boisk, a także hal sportowych. Dzięki tym wieloletnim działaniom w szczególności polepszyły się warunki oraz jakość życia mieszkańców.
Autor: Dagmara Kowalska


Statystyka strony

Strona oglądana: 72 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Piotr Kutra, data: 27.05.2020 r., godz. 01.37
Ostatnia aktualizacja:Piotr Kutra, data: 27.05.2020 r., godz. 01.37
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
27.05.2020 r., godz. 01.37Piotr KutraDodanie strony

Copyright

© 2010 Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym
Zawartość merytoryczna: Piotr Kutra, Iwona Kutra, Agnieszka Zbrzeżna, e-mail: gim@nieporet.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 marca 2010 r.