O WOLONTARIACIE W GIMNAZJUM SŁÓW KILKA

(Zam: 02.05.2011 r., godz. 20.00)
„Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym.” - Barbara Bush. To motto widniejące na blogu Agaty i Wiktorii – wolontariuszek z II a.
Pięknie jest pomagać innym. Z takiego założenia wychodzą uczniowie Gimnazjum
im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym, dlatego wielu
z nich jest wolontariuszami. Zrzeszeni są w Szkolnym Klubie Wolontariusza, którego opiekunami są panie: Wanda Hermaniuk, Iwona Kutra i Iwona Bartosiewicz. To, że istnieją, działają i pomagają, zawdzięczają dyrektor szkoły p. Barbarze Skrzypkiewicz, która wyraziła zgodę na działalność Klubu.
Sięgnijmy jednak do początków działalności wolontariackiej. Wszystko zaczęło się we wrześniu 2009 r., kiedy w gimnazjum powstała klasa artystyczna. To z myślą o niej stworzono innowację pedagogiczną, w której jednym z założeń było prowadzenie wolontariatu. Przez pierwszy rok młodzież tej klasy sumiennie pomagała w Gminnym Przedszkolu w Nieporęcie. Dzięki dyrektor p. Elżbiecie Zielińskiej, i paniom tam uczącym, uczniowie mogli nawiązać kontakt z młodszymi kolegami. Bawili się, czytali im książeczki, wspólnie rysowali czy też opowiadali ciekawe historyjki. Pomagali również w organizowaniu Dnia Rodziny, dekorowali przedszkole, jak również wspólnie bawili się na balu przebierańców. Dwukrotnie gościli swoich małych przyjaciół w murach gimnazjum, gdzie przygotowali dla nich szereg atrakcji. Współpraca trwa nadal. Młodzież ceni sobie kontakt z maluchami, a przedszkolaki z utęsknieniem czekają na każde spotkanie.
Bardzo ważnym wydarzeniem było spotkanie z ks. Andrzejem Dziedziulem, prowadzącym Ośrodek Hospicjum Domowe na warszawskiej Pradze Południe, który opowiedział o pracy z chorymi i o tym, jak ważny jest uśmiech, szczerość i bezinteresowne wsparcie potrzebujących. To właśnie on sprawił, że zaczęli zgłaszać się uczniowie z innych klas, którzy wyrazili chęć niesienia pomocy.
Cenimy sobie także współpracę z Centrum Onkologii – Instytutem im. M. Curie – Skłodowskiej w Warszawie – Oddziałem Radiologii. Cyklicznie przeprowadzamy akcję - „Zbiórka zabawek dla chorych dzieci”. W tym roku szkolnym, oprócz naszych gimnazjalistów, do przedsięwzięcia dołączyła Szkoła Podstawowa im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich z Izabelina, za co serdecznie dziękujemy dyrektor szkoły p. Wandzie Biłas. Uczniowie podstawówki dowiedli, że mają ogromne serduszka.
Naszą wolontariacką działalność można także dostrzec w Szkole Podstawowej
im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, gdzie uczniowie gimnazjum, pod opieką p. Iwony Bartosiewicz, pomagają w prowadzeniu imprez dla klas I-III związanych z promocją zdrowia, jak również w parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym.
Ostatnio zacieśniła się także współpraca z Domem Pomocy Społecznej „Kombatant” w Legionowie. Po raz pierwszy młodzież z naszego gimnazjum trafiła tam
w styczniu 2011 r., tuż po Świętach Bożego Narodzenia. Wówczas chór szkolny pod kierunkiem p. Barbary Jankowskiej, która z ogromnym zaangażowaniem wspiera opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariusza, wykonał kolędy i pastorałki. Już wtedy uczniowie zapragnęli odwiedzać ten Dom częściej. I nadarzyła się okazja. Kilka dni przed Niedzielą Palmową gimnazjaliści pojawili się ponownie. Tym razem wspólnie z seniorami przygotowywali ozdoby wielkanocne, stroiki i palemki. Przy wspólnej pracy rozmawiali, opowiadali o swoich doznaniach i słuchali melodii przygrywanych na akordeonie przez pana Stanisława. Następne spotkanie uczniowie zaplanowali pod koniec maja.
Niewątpliwie największym sukcesem jest udział dwóch uczennic z klasy II a – Agaty Maliszewskiej i Wiktorii Szubierajskiej – w konkursie, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kancelarię Sejmu RP, pt. „Wolontariat na rzecz aktywności społecznej – XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży”. Dziewczęta opisały dotychczasową działalność wolontariacką w naszej szkole i zdobyły mandaty poselskie. Należy nadmienić, że wolontariuszom z województwa mazowieckiego zostały przyznane tylko 4 mandaty. Wśród nich 1 dla Agaty i 1 dla Wiktorii. Gratulujemy uczennicom II a i życzymy owocnej pracy już 7 i 8 maja podczas warsztatów oraz 1 czerwca, kiedy to będą obradować wraz z innymi posłami – gimnazjalistami w gmachu Sejmu na ul. Wiejskiej w Warszawie.

Z roku na rok jest nas coraz więcej (co widać na zdjęciu), bo bycie wolontariuszem daje młodzieży poczucie satysfakcji i spełnienia. Nie trzeba grubego portfela, by uszczęśliwić drugą osobę. Wystarczy spędzić z nią trochę czasu, ofiarować kilka ciepłych słów
i serdeczny uśmiech.

Foto
Wolontariusze z Gimnazjum

Foto
Autorki blogu Agata i Wiktoria – wolontariuszki z II a

Statystyka strony

Strona oglądana: 2318 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:Piotr Kutra i Iwona Kutra, data: 02.05.2011 r., godz. 16.00
Wprowadził:Agnieszka Zbrzeżna, data: 02.05.2011 r., godz. 20.00
Ostatnia aktualizacja:Agnieszka Zbrzeżna, data: 02.05.2011 r., godz. 20.26
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
02.05.2011 r., godz. 20.26Agnieszka ZbrzeżnaEdycja strony
02.05.2011 r., godz. 20.19Agnieszka ZbrzeżnaEdycja strony
02.05.2011 r., godz. 20.19Agnieszka ZbrzeżnaEdycja strony
02.05.2011 r., godz. 20.00Agnieszka ZbrzeżnaDodanie strony

Copyright

© 2010 Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym
Zawartość merytoryczna: Piotr Kutra, Iwona Kutra, Agnieszka Zbrzeżna, e-mail: gim@nieporet.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 marca 2010 r.